7 halálos vétek az építkezéseknél…
és az elkerülés féltve őrzött titkai

Gyakran halljuk építkező ügyfeleinktől, hogy bizony mennyi gonddal és vesződséggel jár az építkezés. Mindemellett bosszantó, hogy semmilyen munkafolyamat nem fejeződik be időben és az előre megállapított költségkeretek között.

Mindezen kellemetlenségek és plusz költségek elkerülése érdekében több mint 25 éves építőipari tapasztalatunk alapján összefoglaltuk Önnek azt a 7 halálos vétket, amelyeket mindenképpen érdemes elkerülnie, hogy ne kelljen szembesülnie az említett nehézségekkel. Íme…

1

Halálos vétek: Alulkalkulált költségekkel a végén mindig többe kerül…

Az építés megkezdése előtt általában minden okos építtető készít egy költségvetést, amelyben saját maga kiszámolja, vagy egy költségtervező program segítségével kiszámoltatja a házépítés várható költségeit. Az esetek nagy többségében ezek a kalkulációk azonban felületesek, ill. a beépülő termékek árát aznapi piaci átlagárral számolva adják meg. Az építkezés előrehaladásával az előre kalkulált költségek pedig csak nőnek és nőnek, melynek okai a következők:

  1. Emelkednek a termékárak (éves szinten közel 10%-kal)
  2. Az eredetileg betervezett anyagok (például: csempe, járólap, kazán, cserép stb.) csak egy picit jobbra, szebbre való cseréje — mondván, hogy ez a pár százalék nem számít — hozzávetőlegesen 5-10%-ot jelenthet tételenként. Ha úgy számolunk, hogy az összes anyagköltség egy átlagos családi házon 25-30 millió forint, akkor ez az „apró” plusz 1.500.000-től akár 3.000.000 forintig is rúghat.
  3. Egyéb apróbb be nem tervezett kiadások: Ilyenek lehetnek: gázterv, csatornabekötési terv, kémény átvételi díja, áramfejlesztési hozzájárulás, stb.

A fenti esetek miatt sokszor előfordul, hogy az építés vége felé elfogy a rendelkezésre álló pénzkeret, az építtető tulajdonos nem tud határidőre elkészülni a kivitelezéssel, ezért még az albérletet is jó néhány hónappal tovább kell fizetnie.

2

Halálos vétek: Az „olcsó, de jó” vállalkozó sok plusz kiadást és bosszúságot okozhat

Önnél is előfordulhat, hogy a házépítésre szánt korlátozott büdzsé miatt önhibáján kívül a legolcsóbb ajánlatot fogadná el, hiszen a kivitelezők a munka megszerzésének érdekében mindent megígérnek.

Alapszabály, hogy a bekért ajánlatok közül a legolcsóbbat és a legdrágábbat az elbírálásnál alapban hagyja ki! Nagyon fontos, hogy az összes kapott ajánlatot tételesen nézze át és csakis az almát az almával hasonlítsa össze, és ne a körtével, hiszen csak így kaphat egységes képet. Egy tipp: ha nincs meg a szükséges pénzügyi keret, akkor inkább próbáljon meg egy szimpatikus kivitelezővel vagy termékforgalmazóval megegyezést kötni. Kérjen további engedményeket esetleg fizetési haladékot, de nagyon fontos, hogy soha ne a legolcsóbb ajánlatot válassza.

3

Halálos vétek: „Csapj a markomba!” — az írásos szerződések hiánya

Jó magyar szokásként „az én adott szavam becsülete mindennél többet ér” címmel nem születnek (vagy legtöbbször nem születnek) írásos megállapodások. Törekedjen arra, hogy mindig készüljön írásos megállapodás a szállítási és a beépítési határidőről és fixálja le előre a megállapodott munkadíjakat. Ne derüljön ki utólag, hogy ez meg ez még hozzájött az árakhoz és ezért ennyivel többe kerül. Mivel sajnos a papírok világát éljük, legyen kezében mindenről papír, és ne hagyatkozzon szóbeli megállapodásokra. A szerződés összeállítása nem tarthat tovább, mint negyed óra (akár csak kézzel írott) viszont rengeteg időt, energiát, de főleg pénzt tud vele megspórolni.

4

Halálos vétek: Bábeli zűrzavar a kivitelező szakemberek között

Több szakipar együttes munkája esetén nagyon fontos dolog, hogy a szakemberek eleget kommunikáljanak egymással, illetve legyen valaki, aki a szakipari munkák koordinációját elvégzi és összefogja a csapatot. Amennyiben az építkezést Ön tartja kézben, úgy Önnek kell a fentiekre odafigyelni. Az Ön feladata, hogy az egyes kivitelezőkkel megállapodjon, hogy ki, mit, mikor csináljon és ehhez tartsa is magát. Sok terhet és felelősséget levehet azzal a saját válláról, ha az egész építkezést egy generálkivitelezőre bízza. Így a kommunikáció és az egyes folyamatok irányítása és egyeztetése az ő feladata lesz, és ezzel időt, energiát és pénzt spórolhat meg.

5

Halálos vétek: Amikor menet közben valahol elveszik a minőség

Sose feledkezzen meg a beépítésre kerülő anyagok, valamint a szolgáltatások, a beszerelés és a kivitelezés megfelelő minőségének folyamatos ellenőrzéséről.

A laikus házépítő általában sokkal többet gondolkodik az új háza csinosítgatásán, mint az épület alapvető szerkezeti elemein (fal, tető, ablak). Pedig a festés viszonylag gyorsan és könnyedén megváltoztatható később is, de a rosszul kivitelezett kőművesmunkán (alapozás, falazás, stb.) vagy a nem megfelelően kiválasztott alapanyagokon (pl.: nyílászárók hőszigetelése, Ug tényező stb.) utólag már nehezebb és költségesebb javítani.

A kivitelezéssel kapcsolatos munkavégzés megfelelő minőségét csak a résztvevő vállalkozók felelősségének előzetes tisztázásával lehet teljes körűen biztosítani. Ha nem készül egy előzetes írásos megállapodás, hogy ki miért felel, és ki mit kell, hogy ellenőrizzen, továbbá kinek mikorra és mivel kell készen lennie, akkor később előfordulhat, hogy a felmerült hiba kapcsán a „mesterek” csak egymásra mutogatnak és Ön nem fog tudni igazságot tenni köztük. Mindig arra gondoljon, hogy az Ön háza épül és Ön fog benne lakni később, az elvárt minőség tehát Önnek a legfontosabb.

6

Halálos vétek: Ha csak egy „kicsit” átpofozzuk a terveket

Gyakran előfordul, hogy az építész tervező által készített kiviteli terveket, az eredetileg lefektetett alapokat a megrendelő nem veszi komolyan és az építkezés folyamán a saját ötletei szerint menet közben kisebb-nagyobb módosításokat kér. A kiviteli tervdokumentáció komoly műszaki tervezés és kalkuláció szerint készült el, ahol az épület műszaki részletei, statikai és gépészeti paraméterei egymással összhangban kerültek meghatározásra.

Sok kellemetlensége származhat belőle, ha az eredeti tervet csak kiindulási alapként kezeli, és menet közben mindennemű egyeztetés nélkül változtat rajta, mondván, hogy majd a kőműves vagy a szerelő megoldja. Ennek az lesz az eredménye, hogy az épület összehangolt műszaki ismérvei felborulnak mind statikai, mind hő technikai szempontból és az eredetileg garantált műszaki jellemzők már nem állják meg a helyüket. Ráadásul nagy eséllyel számíthat a kivitelezés határidejének csúszására, továbbá esetlegesen arra is, hogy a használatba vételi engedélyt nem kapja meg, hiszen lényegesen eltért az eredeti tervektől. Ezért nagyon fontos, hogy sose változtasson az elkészült terveken, vagy ha ez mégis indokolt, akkor feltétlenül egyeztessen a tervezőjével!

7

Halálos vétek: „Csak szép sorjában az összetevőkkel”, azaz rend a lelke mindennek…

Ahhoz, hogy végeredményként azt a házat kapjuk, ami álmaink „netovábbja”, sok mindennek kell tökéletesen összeállnia. Tökéletesről csak beszélhetünk, ha a folyamat során minden építőelem már önmagában is kiváló. Ennek biztosításához szükséges a folyamatos ellenőrzés, melyet elvégezhet Ön is, de célszerűbb (és elvileg kötelező) szakember alkalmazása. Ez a szakember nem más, mint a felelős műszaki vezető. Ő lesz, aki Ön helyett gondoskodik a kivitelezés szakmai színvonaláról, ellenőrzi a beépített anyagok minőségét és felügyeli a technológiai sorrend betartását. Ami pedig a legfontosabb, hogy mindezzel átvállalja Ön helyett a végső felelősséget. A felelős műszaki vezető Önt képviseli, vezeti az építési naplót, koordinálja az alvállalkozókat, ügyel a szabályok betartására, és gondoskodik a ház terveknek való elkészültéről — de a legfontosabb igazából az, hogy a számlákat mindig csak az általa már elfogadott és átvett munkákra fizesse ki. Így biztosítva Önmagának a több évtizedes megelégedettséget, melyet új ház nyújt.

Összefoglalva tehát a jó tanácsok:


  1. Figyeljen az alapos költségtervezésre! Igyekezzen számolni a lehetséges árváltozásokkal is.
  2. Körültekintően válasszon kivitelezőt! Ne fogadja el a legolcsóbb és a legdrágább ajánlatot. Ha lehetséges, kérjen ajánlást és referenciákat.
  3. Ragaszkodjon az írásos megállapodásokhoz! Nehogy később derüljön ki, hogy az annyi mégsem annyi.
  4. Legyen egy felelős személy, aki összefogja a munkálatokat! A folyamatos kommunikáció és a munkák helyes sorrendjének betartása az építkezés legfontosabb mozgatórugói.
  5. Tartsa szem előtt a minőséget! Ne felejtse el, hogy a nem megfelelően kiválasztott alapanyagok és a nem tökéletes szolgáltatások negatív következményeivel később Önnek kell majd együtt élnie.
  6. Terveztessen és ne tervezzen! A tervezés folyamatát bízza szakemberre, mert a hozzáértés hiánya beláthatatlan következményekkel járhat.
  7. Ellenőrizzen, vagy ellenőriztessen! Különben nem biztos, hogy azt kapja, amire vágyott.

Sikeres és örömteli építkezést kívánva üdvözlettel:

Bojtor Gyula

Foton Nyílászáró Szerkezeteket

Gyártó és Forgalmazó Kft.

www.fotonablak.hu